Grāmatas

Šīs grāmatas esmu izlasījusi un atzīstu labas esam (vai varbūt ne tik labas, bet par to būs norādes atsevišķi! ;) ). Protams, par un ap bērniem, bērnu audzināšanu, pedagoģiju...


*   *   *

"The Call of the Wild and Free: 

Reclaiming Wonder in Your Child's Education"

Ļoti iedrošinoša un iedvesmojoša vēsts katram, kas domā par mājmācību, tomēr vēl šaubās. Grāmatas autore Ainsley Arment kopā ar vīru audzina un mājskolo savus piecus bērnus, kā arī ir Wild + Free dibinātāja un vadītāja. Wild + Free ir mājmācības vecāku apvienība, kas pārveido un rada jaunu izpratni par to, kas ir, ko nozīmē un kā izpaužas mājmācība. (Taču šis oficiālais apraksts, manuprāt, izklausās sausi un garlaicīgi. Patiesībā viņi neko necenšas pārveidot. Tie ir līdzīgi domājoši parasti cilvēki, kas dara savu darāmo. Viņiem vienkārši sanāk iedvesmot un mainīt. :)) Turpināt lasīt..Kens Robinsons
"Ne tikai ar prātu"

Grāmata, ko izglītības sistēmas reformas laikā ieteiktu izlasīt katram un visiem. Lai gan izlasīšana aizņēma kādu laiciņu (nav no vienā vakarā izlasāmām grāmatām), noteikti bija tā vērts. Vietām daudz teorijas, vietām lietas, kas šķietami uz mani neattiecas vai pat garlaiko, tomēr kopumā tā paver jaunu skatījumu uz izglītību vispār, izglītības vērtību un nozīmi agrāk un šobrīd, paplašina izpratni par skolu lomu mūsu dzīvē. Es teiktu - sashematizē jeb saliek pa plauktiņiem visu, ko it kā tāpat jau zinām par skolām. Turpināt lasīt...
 Iespējams, būsiet lasījuši Gerija Čepmena grāmatu "Piecas mīlestības valodas", kas nu jau pirms kāda laika izdota latviešu valodā. Arī bērnu versija pamatā ir par to pašu, tomēr mazliet citādāka. 5 dažādi veidi, kā sajūtam/saprotam mīlestību: 

 • fizisks pieskāriens,
 • atzinības vārdi, 
 • kopā pavadīts laiks, 
 • dāvanas, 
 • palīdzības darbi/pakalpojumi. 
Grāmata palīdz saprast, kura no šīm mīlestības valodām ir mūsu bērnu valoda, kas bija galvenais iemesls, kāpēc izvēlējos to lasīt. Izrādījās gan, ka ar bērniem nekas nav tik vienkārši. Turpināt lasīt..Susan Mayclin Stephenson
"The Joyful Child:
Montessori, Global Wisdom for Birth to Three"

.. Grāmata nav pārāk bieza (lai gan tas, iespējams, katram nozīmē ko citu), ir daudz bilžu, taču visas melnbaltas. Tā mana pirmā vilšanās. :) Kaut kā pierasts, ka Montessori grāmatas ir skaistas un krāsainas. 

Šo grāmatu ieteiktu "jaunajiem" vecākiem (neatkarīgi no gadu skaita) un tādiem, kas neko daudz nezina par Montessori pedagoģiju. Grāmata ir vairāk vispārīgs apraksts par visu ko - kā pamanīt bērna spējas un intereses, kā mācīt apģērbties, ēst, kādas pirmās rotaļlietas piedāvāt, kā uzsākt lasīt/rakstīt mācīšanos, kā iekārtot istabu utml... Turpināt lasīt...


Amanda Blake Soule
"The Rhythm of Family"

Mana "Gada grāmata". Šī gada labākā izlasītā grāmata. Atšķirībā no daudzām citām manā sarakstā, šī nav teorijas grāmata. Nekādu pamācību, nekādu pareizo atbilžu. Tikai dzīves un pasaules izjūta, kas man tā patīk. Ģimene, kurā aug 5 bērni (līdz šim ;) ), izvēlējusies dzīvi laukos, dzīvi saskaņā ar dabas ritumu. Bērni tiek mācīti mājās (mājmācībā), mamma raksta grāmatas un blogo, tētis ceļ un būvē. Turpināt lasīt... Lieliska, lieliska grāmata! Iesaku izlasīt visiem, kam saskare ar bērniem cilvēkiem - vienalga, vai atzīstat/patīk Montessori pedagoģija vai ne. Veids kādā Marija Montessori runā par bērnu - ar tik lielu cieņu, mīlestību un apbrīnu - aizrauj. :) Cik brīnišķi mēs katrs esam radīti! Kāds tas ir brīnums - cilvēks. Radies būtībā no nekā. No mazas, mazas sēkliņas. Un tad - kā no vienas šūnas radušās miljoniem citu, katra atšķirīga un katra ar savu konkrētu mērķi un sūtību! Tiešām amazing. Lasīt tālāk ...Paula Polk Lillard & Lynn Lillard Jessen
"Montessori from the start"

Es teiktu - praktiskās teorijas grāmata. Nav daudz, bet vispār ir dažas bildes. Aprakstītas bērnu spējas un to attīstība (vai vēlamā attīstība) no dzimšanas līdz 3 gadu vecumam. Ieteiktas piemērotākās rotaļlietas (ja Montessori materiālus vispār var saukt par rotaļlietām...). Brīžiem man škita pārāk daudz prasoša no vecākiem (gandrīz vai tā, ka līdz brīdim, kad bērns spēj pats iziet no mājas, vecāki paredzēti tikai visu iespējamo bērna  vajadzību apmierināšanai, pilnībā noliedzot savas). Bet ieskatu/idejas/ierosmi audzināšanai Montesssori stilā grāmata sniedz. Tim Seldin
"How to raise an amazing child the Montessori way"

Pirmais iespaids - ļoti krāsaina un ļoti daudz bilžu!!! Es pat teiktu  - pārāk daudz! Gāž no kājām! Šo varētu ieteikt, ja par Montessori vēl nezini neko. Ja kaut ko jau tomēr zini, tad pirmās pāris nodaļas neko jaunu nepastāsta. Tomēr varbūt noder idejām, jo: ļoti daudz attēlu ar konkrētiem vingrinājumiem/uzdevumiem. 
Taču nodaļa "Saglabāt mieru" man bija jaunums. Un tiešām vērtīga. Kā ikdienai pa vidu mācīt bērniem pieklājību, iejūtību, mierīgu konfliktu risināšanu un vispārpieņemtas uzvedības normas. Nekur citur vēl par to nebiju lasījusi. Tās dēļ vien priecājos, ka grāmatu izlasīju! Turklāt lasās tā ļoti ātri un viegli (daudzo attēlu dēļ, varbūt?..).
Rahima Baldwin Dancy
"You are your child's first teacher"

Šī ir Valdorfa pedagoģijas grāmata, ko sākumā nezināju. Mani ĻOTI uzrunāja tās nosaukums. Un pēc izlasīšanas varu teikt tikai to labāko. Tiešām ļoti patika. Varbūt izņemot kādu vienu vai divas nodaļas (par pasaku stāstīšanu un to skaidrojumu (no pieaugušā viedokļa) un vēl kas tamlīdzīgs - par daudz mistikas un slepeno ziņu saskatīšanas, kur to nemaz nav, manuprāt). 
Lai gan - tur teikts, ka droši var lasīt bērniem Sarkangalvīti, Sniegbaltīti un tamlīdzīgas "šausmu" pasakas, jo bērni tās uztverot mierīgi un nevis kā slepkavības, bet gan "labais beigās uzvar" pasakas. Tieši par šo jautājumu biju domājusi, kā nez īsti ir...

Izlasīju un sapratu, ka nemaz tik ļoti Šteinera (Valdorfa pedagoģijas pamatlicēja) uzskati neatšķiras no Montessori. Atšķiras gan veidi kā sasniegt vienu un to pašu rezultātu. 

Ļoti patīk doma par radošās brīvības došanu bērniem (gan zīmējot, gan muzicējot, gan kustoties). Lai izpaužas, kā vēlas. Patīk doma, ka bērns/cilvēks "ieaug" savā ķermenī - zīdainītis pirmajās 2 nedēļās vēl neaptver neko, tad sāk pamazām iepazīt sevi un pasauli. Vispirms aktīvas kļūst acis, tad jau visa galviņa, vēlāk rokas un tikai ap gada vecumu bērns spēj kontrolēt savas kājas. Arī bērnu zīmējumos redzams, ka sākumā zīmē lielas galvas un acis, vēlāk - izplestas lielas rokas, bet kājas joprojām maziņas. Tas norādot, uz bērnam svarīgāko, to, kā viņš uztver sevi un pasauli - caur acīm, caur aptaustīšanu.

Tāpat arī cilvēka attīstības iedalījums 7gadēs - pirmie 7 gadi līdz skolai, kad visu nosaka griba un kustība, tad no 7 - 14, kad galvenās ir jūtas,  un no 14 - 21, kad cilvēks uzskatāms par pilnībā attīstījušos un pilnvērtīgu (lemt un spriest spējīgu).

Daudz uzsvērta mediju, sevišķi datoru un TV nelabvēlīgā ietekme. 
Tā kā pati autore ir vecmāte, tad sevisķi smalki aprakstītas arī dzemdības (ne nu anatomiski, bet psiholoģiski - gan mātei, gan bērnam) un rūpes par jaundzimušo. 
Ja ne nostāja, ka līdz 1.klasei (7 gadu vecumam) bērnam TIKAI jāspēlējas, nekādas mācības, es būtu 100% par Valdorfa pedagoģiju! ;)
 Džons Grejs
"Bērni ir no debesīm"

Grāmata par pozitīvo audzināšanu. To, ka mūsdienās bērni - tieši tāpat kā visa pasaule - ir ļoti atšķirīgi no tā, kādi bija mūsu vectētiņi un vecmāmiņas. Viņu uztvere ir mainījusies. Līdz ar to - būtu jāmainās arī audzināšanas metodēm. Kakts un žagars vairs nestrādā! Jāmeklē kas cits. Un doti praktiski padomi un ieteikumi. Man grāmata tiešām patika. Un nav tā par visatļautību, nemaz ar' ne!


Te grāmata pieejama elektroniskā veidā par brīvu:


Evelīnas (Mammas smaids) atklāta un ieteikta grāmata. Un tiešām ir interesanti izlasīt. Vispirms jau vienkāršā valodā par to, kā mūsu smadzenes "būvētas" un kā darbojas. Un tad arī par to, kā palīdzēt bērnu prātiem attīstīties, dodot vienkāršus ikdienas uzdevumus. Kā veicināt to, kas bērnos jau ir ielikts, kā palīdzēt to viņiem pašiem atklāt. Un tas neprasa neko daudz vai ūbersarežģītu! 

4 komentāri:

 1. Grāmātas var skatīt arī http://gramatuveikals.lv, tur ir latviešu valodā visa informācija par Book depository grāmatu veikalu, vienlaikus var salīdzināt grāmatu cenas Lielbritānijas grāmatu veikalos, kas piegādā bezmaksas piegādi uz Latviju.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Paldies, Edgar! Ņemu vērā. :) Pasūtījums gan vienalga jāveic caur bookdepository.com. Kā tā?

   Dzēst
  2. mājas lapa salīdzina cenas abos veikalos, pasūtīšana un piegāde tālāk ir no bookdepository. Alternatīva papildus ir arī wordery.com (bezmaksas piegāde, UK veikals).

   Dzēst
 2. Patīk šī sadaļa par grāmatām!

  AtbildētDzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...