ceturtdiena, 2014. gada 17. aprīlis

Īpašie Lieldienu cepumiņi

Vēl tikai dažas dienas un īpašais rīts būs klāt. Lieldienu rīts. Bet ko tas nesīs? Vai prieku, jo zinu - mani mīl!, tik ļoti, lai manis dēļ ietu nāvē? Vai tikai vēl vienu brīvdienu un šokolādes olu brokastīs? Nozīmīguma un jaunu tradīciju meklējumos atradu šo Īpašo Lieldienu cepumu recepti un stāstu. Mani tas uzrunā un pārliecina daudz vairāk kā olu krāsošana (tā arī nevienu apmierinošu skaidrojumu par to, kāds sakars Jēzum ar olām neesmu saņēmusi!). Tā nu jau trešo gadu veidojam paši savas tradīcijas - ar Augšāmcelšanās dārzu un Īpašajiem cepumiem. Varbūt šie atradīs vietu arī jūsu Lieldienās.
Ieteikums: sāciet cept sestdienas vakarā, pirms Lieldienām.


Nepieciešams: 
 • 1 krūze pekanriekstu 
 • 1 tējkarote etiķa 
 • 3 olu baltumi 
 • šķipsniņa sāls 
 • 1 krūze cukura 


Kā arī: 
 • aiztaisāms maisiņš 
 • koka karote vai koka gaļas āmurītis 
 • līmlente 
 • Bībele 

Iepriekš uzkarsē cepeškrāsni līdz 150 grādiem pēc Celsija.

Ieliek pekanriekstus aiztaisāmajā maisiņā un ļauj bērniem tos sasmalcināt, dauzot ar koka karoti vai āmurīti.
Paskaidro, ka Jēzu pēc apcietināšanas sita romiešu kareivji. Izlasa Jāņa 19:1-3.

Ļauj katram bērnam pasmaržot etiķi. Ielej vienu tējkaroti etiķa bļodā.
Paskaidro, ka Jēzum, kad Viņš pie krusta bija izslāpis, deva etiķi dzert. Izlasa Jāņa 19:28-30

Pievieno olu baltumus etiķim.
Paskaidro, ka Jēzus atdeva Savu dzīvību, lai dotu mums dzīvību. Izlasa Jāņa 10:10-11

Ieber nedaudz sāls katra bērna saujā. Ļauj pagaršot. Tad katrs savu šķipsniņu sāls ieber bļodā.
Paskaidro, ka tas atgādina par sāļajām asarām, ko daudzie Jēzus sekotāji raudāja toreiz, un par mūsu pašu grēku rūgtumu. Izlasa Lūkas 23:27

Līdz šim pievienotās sastāvdaļas nav diez ko garšīgas. Ieber bļodā 1 krūzi cukura.
Paskaidro, ka stāsta jaukākā daļa ir tā, ka Jēzus mira, jo mīl mūs. Viņš vēlas, lai pazīstam Viņu un piederam Viņam. Izlasa Psalmus 34:8 un Jāņa 3:16

Visu samaisa ar mikseri apmēram 10 – 15 min, līdz kamēr izveidojas stingras putas.
Paskaidro, ka baltā krāsa simbolizē to cilvēku tīrās sirdis, ko mazgājušas Jēzus asinis. Izlasa Jesajas 1:18.Iecilā sasmalcinātos riekstus.
Ar tējkaroti kārto piciņas uz pannas, kas izklāta ar cepamo papīru. Paskaidro, ka katra piciņa simbolizē akmens kapu, kurā tika guldītas Jēzus miesas. Izlasa Mateja 27:57-60.

Ieliek pannu krāsnī, aizver durvis un krāsni IZSLĒDZ. Iedod katram bērnam gabalu līmlentes, ar ko aizlīmēt krāsniņas durvis.Paskaidro, ka Jēzus kaps tika aizzīmogots. Izlasa Mateja 27:65-66

Izejiet no virtuves. Ja cepumi gatavoti pirms gulētiešanas laika, EJIET GULĒT!
Pārrunājiet, ka bērni droši vien ir vīlušies, ka tik smagi strādājuši, lai pagatavotu cepumus, un tagad viņiem tie pa nakti jāatstāj cepeškrāsnī. Paskaidrojiet, ka Jēzus sekotāji bija noskumuši, kad Jēzus nomira un kaps tika aizzīmogots. Izlasiet Jāņa 16:20 & 22.

Lieldienu rītā atveriet krāsni un katram iedodiet pa cepumam. Norādiet bērniem uz saplaisājušo ārpusi.Sakiet, lai nokož gabaliņu. Pārsteigums - cepumi ir kraukšķīgi!
Paskaidrojiet, ka pirmajā Lieldienu rītā Jēzus sekotāji bija pārsteigti redzot tukšo kapu. Izlasiet Mateja 28:1-9.
„Bet pēc sabata, pirmajai nedēļas dienai austot, Marija Magdalēna un otra Marija nāca kapu apraudzīt. Un redzi, notika liela zemestrīce, jo Tā Kunga eņģelis nāca no debesīm, piegājis novēla akmeni no durvīm un sēdās tam virsū. Un viņa izskats bija kā zibens un viņa drēbes baltas kā sniegs. Bet sargi drebēja aiz bailēm un kļuva kā miruši. Bet eņģelis uzrunāja sievas, sacīdams: "Nebīstieties, jo es zinu, ka jūs meklējat Jēzu, krustā sisto. Viņš nav šeitan, jo Viņš ir augšāmcēlies, kā Viņš sacījis. Nāciet šurp un raugait to vietu, kur Viņš gulēja. Un eita steigšus un sakait Viņa mācekļiem, ka Viņš ir no miroņiem augšāmcēlies; un redzi, Viņš jums pa priekšu noies uz Galileju, tur jūs Viņu redzēsit. Redzi, es jums to esmu sacījis." Un tās steigšus izgāja no kapa ar bailēm un ar lielu prieku un tecēja to vēstīt Viņa mācekļiem. Un redzi, Jēzus nāca tām pretim un sacīja: "Esiet sveicinātas!" Bet tās piegāja pie Viņa, apkampa Viņa kājas un krita Viņa priekšā pie zemes.”
(Mateja 28:1-9)


VIŅŠ IR AUGŠĀMCĒLIES!


Jūsu ērtībai - recepte un norādītie Bībeles panti (lai gan iesaku ņemt rokā īstu Bībeli, kad lasāt!) viss vienā dokumentā, ko varat lejuplādēt un izdrukāt:

Īpašie Lieldienu cepumi
4 komentāri:

 1. Superīga ideja! Noteikti, ka to nākamajā gadā izmantosim! Liels paldies, ka padalījies!

  AtbildētDzēst
 2. Wow! Lielisks veids kā bērniem vēlreiz pastāstīt par Lieldienu patieso nozīmi! Centīšos par šo atcerēties nākošgad! Paldies!

  AtbildētDzēst
 3. Domājot par šīm Lieldienām. Jo arī mani olu krāsošana neiedvesmo patiesajam.

  AtbildētDzēst
 4. Šo komentāru ir noņēmis autors.

  AtbildētDzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...