ceturtdiena, 2014. gada 30. oktobris

Pirkstiņadīšana

Pēdējā laika viena no iecienītākajām nodarbēm - pirkstiņadīšana. Man pašai gribas ko paadīt, tad arī bērniem rodas interese. Tradicionālajā veidā ar adatām vēl neesmu mēģinājusi ierādīt adīt, vien tamborēt. Varbūt pienācis laiks arī tam, bet tikmēr - adīšana pašam ar saviem pirkstiņiem!Kamēr nebiju izmēģinājusi, pirkstiņadīšana šķita kaut kas līdzīgs ķīniešu alfabētam, tomēr izrādās diezgan vienkārši. Mūsu pirmā pirkstiņadīšanas pieredze bija, izmantojot sagrieztas t-kreklu strēmeles. Pietiekami liels un biezs, tai pat laikā mīksts un viegli adāms materiāls.

Īsos manos vārdos instrukcija būtu tāda:

1. solis: satver diegu/dziju starp īkšķi un rādītājpirkstu.
2. solis: izvij dziju zig-zag veidā, t.i., vienam pa priekšu, nākamajam pa aizmuguri, cauri visiem pirkstiņiem, sākot no rādītājpirksta līdz mazajam pirkstiņam.
3. solis: tieši tāpat arī atpakaļ (tikai šoreiz pirkstiņam, kam pa priekšu jau iet dzija, to liek "aiz muguras", līdzīgi kā papīra aušanā).


4. solis: ja paredzēts adīt uz visiem pieciem pirkstiņiem (tātad veidotos 5 cilpiņas, piecas kolonnas adījumā), apvij arī īkšķim un dzijas galu atstāj atkal starp īkšķi un rādītājpirkstu. Bet var adīt arī uz 4 vai pat tikai 3 pirkstiņiem - attiecīgi adījums sanāks šaurāks.
5. solis: vēlreiz atkārto visu vīšanas procesu - gan turp, gan atpakaļ, lai uz katra pirkstiņa būtu 2 kārtas dzijas (2x to jādara tikai uzsākot).
6. solis: apakšējo dzijas kārtu pārceļ pār augšējo un it kā pārmet pāri pirkstiņam (plaukstiņu turot atvērtu pret sevi, sanāk it kā nomest/aizmest dziju delnas priekšpusē).

7. solis: to atkārto visiem pirkstiņiem, kamēr uz katra atkal ir tikai viena dzijas kārtiņa.
8. solis: atkal atkārto visu dzijas vīšanas procedūru turp un atpakaļ. Otrajā un visās nākamajās kārtās tas jādara tikai vienu reizi, nevis divas reizes turp un atpakaļ. 9. solis: atkal apakšējo kārtiņu pārceļ augšējai un visam pirkstiņam.
10. solis: turpina līdz sasniegts vajadzīgais garums.11. solis: lai nobeigtu, rīkojas tāpat kā "parasti" adot - sākot no mazā pirkstiņa, izada un pārceļ iepriekšējo valdziņu nākamajam (t.i., cilpiņu no mazā pirkstiņa pārceļ uz zeltnesi; uz zeltneša jau esošo cilpiņu pārceļ šai klāt pieliktajai).


Manuprāt, vienkārša un labi saprotam instrukcija bildēs, dota šeit: How to Finger Knit.

Pirkstiņadīšana piemērota arī vīriešu kārtas pārstāvjiem. Varbūt par mīļāko nodarbi gluži nekļūs, bet mazam sīkās motorikas treniņam noder. 
Lūk, arī rezultāts!

Kad pats adīšanas process izbaudīts, varētu rasties jautājums - KO AR TO VISU IESĀKT?

Idejām:
1. Uzadot pietiekami garu, sanāks šalle. Glīti iepakota būs lieliska bērna pašgatavota dāvaniņa. 2. Ja adījums sanācis smalks, izveidojušos pīnīti var pārvērst izšuvumā. Piemēram, šādā Flamingo:

Foto un ideja: www.handmadecharlotte.com

3. No pirkstiņadījumiem sanāk lieliskas matu rotas, atliek vien sašūt abus galus kopā un piešūt kādus rotājumus. Ideja aizgūta no Willowday.4. Ja līdz šallei pietrūka pacietības vai kā cita, no adījuma sanāk arī glīta kaklarota.

Tātad - uz priekšu! Un es labprāt gribētu redzēt, kādas jaukas lietas no saviem adījumiem gatavojat Jūs! ;)Paldies par Jūsu komentāriem!2 komentāri:

  1. Jā, šitais tagad ir arī hīts Anglijā bērnu vidū. Parasti gan aprobežojas ar kaklarotu un to, nez kāpēc, sauc par French Knitting.

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Re kā! French knitting pirmo reizi dzirdu. Līdz šim biju tikai manījusi ar nosaukumu "finger knitting".. Inese, puišiem arī varētu patikt! ;)

      Dzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...