otrdiena, 2014. gada 9. decembris

Kur rast iedvesmu? jeb "Mula un Portrets" + DĀVANAS :) (papildināts 16.12.2014.)

Sveiciens visiem decembra vidū! Kā veicas ar Adventa kalendāriem? Vai paspējāt uztaisīt un nu ik dienas ir kas jauns ko padarīt?.. Mūsējais galu galā tapa jau atkal pēdējā naktī. Burtiski - pēdējo zvaigzni pieliku ap 3.00. Precīzāk jāsaka: tas tapa tik agrā rītā, ka pat bērni vēl čučēja. ;) 

Ja nu kalendārs jums ir, bet konkrēta uzdevuma katrai dienai nav (zinu, ka dažās ģimenēs jaunās dienas lapiņa nemanāmi ieslīd savā vietā tikai iepriekšējās dienas vakarā...), noteikti varu ieteikt kādas mākslas aktivitātes. Bērni ir radoši pēc definīcijas, vai varbūt tieši pretēji - ārpus visām definīcijām! Arī pats jēdziens "māksla" mūsdienās kļuvis tik stiepjams un grozāms, ka grūti atrast kaut ko, kas nav māksla. Tas iedrošinājumam - ja nu kādam šķiet, ka māksla nav priekš viņa. Tomēr reizēm vajadzīgs mazliet iedvesmas no malas, vai ne? Tāpēc...

Vai esat pamanījuši mazās Mulas jaunāko grāmatiņu? Iepriekš stāstīju par pirmo grāmatu "Ainava kopā ar mazo Mulu", tai sekoja otrā daļa: "Dzīvnieki mākslas darbos", un nu jau lasāma/pētāma/darāma trešā grāmata - "Mula un Portrets"Ja līdz šim vēl neesat lasījuši un pat ne pašķirstījuši nevienu no Mulas grāmatiņām, apraksts būtu šāds: neliela izmēra (lielāka par A5, bet mazāka par A4), plāna (~40 lpp.), ērti mazās rokās noturama, mīkstos vākos, izglītojoša rakstura, par mākslu vispār un tieši latviešu mākslinieku darbiem, Ingas Beitiņas, Kristīnes Morozovas, Martas Pallo radīta, ar Reiņa Pētersona ilustrācijām. 

Mula ir maza, sarkanmataina meitene, kam interesē viss uz pasaules. Nu, tā šķiet man. :)  Par visu, ko atklāj, Mula pastāsta arī citiem bērniem; vienkāršā un saprotamā valodā.  

Jaunākajā grāmatā Mula kopā ar vecākiem dodas uz mākslas muzeju un pēta portretus. Grāmatā atrodams skaidrojums par to, kas vispār ir portrets un kā tāds top, kā arī lasītāji tiek iepazīstināti ar vairākiem latviešu gleznotājiem, kuri strādājuši portreta žanrā - mazliet no biogrāfijas, mazliet par konkrēto mākslas darbu. Brīva vieta atstāta radošām izpausmēm - ierosmes dažādiem uzdevumiem, sākot ar fona piezīmēšanu kādai gleznai, līdz mākslas darba "kopēšanai", protams, dodot arī norādes un atklājot knifiņus, kā tad tas īsti darāms. 

Lai gan grāmatas mērķauditorija norādīta kā 5 - 12 gadus veci bērni, arī es katrreiz uzzinu daudz kā jauna. Viens no maniem atklājumiem - cik dažādi var būt portreti! Piemēram, kuras no tālākajām sešām gleznām, jūsuprāt, būtu saucamas par portretiem?

Attēls: antonia.lv

Attēls: vezur.lv

Attēls: mmsalons

Attēls: Olga Godovaniuc Art

Attēls: webneel.com

Attēls: wikipedia

Es tagad zinu, taču atzīstos, ka biju patiešām pārsteigta. Tāpēc izaicinu arī Tevi - izpēti, kuri tad ir portreti! :)

Mulas vecāku vārdi, starp citu, nav zināmi... Šai sakarā pat ir izsludināts konkurss - nosūtiet savu versiju par vārdiem Mulas autoriem un īstāko vārdu autors saņems ierāmētu Mulas ģimenes portretu! Man kā mammai ļoti patīk grāmatā rodamās idejas par to, kā vispār ar bērniem runāt par mākslu - ko teikt, ko jautāt, ko papētīt... Viens no uzdevumiem, kas, iespējams, attiecināms gandrīz uz katru gleznu, kurā attēloti cilvēki: sarunu risināšana starp mākslas darba personāžiem. Piemēram, Aleksandras Beļcovas gleznā "Pašportrets ar meitu", kā izrādās, risinājusies šāda saruna: 

mamma: "Kāpēc neesi skolā?"
meita: "Tāpēc, ka mēs spēlējām spēli, un tas, kurš nebija noķerts..."
mamma: "Un kas tālāk?"
meita: "Tas bija zaudētājs. Tas gāja uz mājām."

Atradu to ierakstītu grāmatā. :) 


Vēl viens uzdevums, kas jau kādu laiku tā vien aicina, bet vēl nav sanācis - pašportrets. Šķiet tik vienkārši - nolikt blakus spoguli un sevi uzzīmēt... Tikai ceļš no domas līdz darbiem tik ātri nepaveicams. Gan jau pienāks kārta arī tam! Turklāt būtu interesanti redzēt, kā sevi redz bērns. Ja šādu uzdevumu atkārtotu ik pa gadam vai pāris gadiem - varētu pat izveidot bērna pašportretu laika līniju... Gan bērniem, gan man ļoti patīk Mula. Pat ja neesmu mākslinieks un pat ja nekad nebūšu, tomēr mākslu pazīt varu arī es. Esmu gan dzirdējusi komentārus par to, ka mākslas albumiem nemaz nav par sliktu būt lieliem, bieziem un smagiem - tas tikai vairojot to svarīgumu un cienīgumu. Var jau būt, ka tā. Taču Mula nemaz ar' nepretendē būt par Mākslas albumu. Tās ir grāmatas bērniem, iespējams, pirmās mākslas grāmatas, un dod iedvesmu un iespēju aptaustīt un izpētīt lielo, smago MĀKSLU bez tā pārliekā svarīguma plīvura. Kāda jēga pasaulē no lietām, ko nedrīkst aptaustīt, pagaršot vai pa grīdu paripināt?.. 

 Un nu par dāvanām!


*   *   *Ir atkal gluži nemanot pagājis gads, ir atkal decembris un ar pateicību un prieku atkal varu svinēt bloga "Krūmiņu dienas" dzimšanas dienu! Kā jau pēdējos gados ierasts, savā priekā gribu dalīties ar Jums un pasniegt dzimšanas dienas dāvanu kādam no lasītājiem. Šogad dāvana pavisam īpaša - sadarbībā ar biedrību "DROŠI un KOŠI" kāds no Jums saņems visu trīs līdz šim iznākušo Mulas grāmatiņu komplektu!
Lai piedalītos dāvanas izlozē, kas notiks 2014.gada 16.decembrī, Jums jābūt/jākļūst par bloga sekotāju (Google drauga savienojums, pašā lapas apakšā), jādraudzējas ar Mulu (Facebook lietotājiem: www.facebook.com/mazaMula; draugiem.lv lietotājiem: www.draugiem.lv/mazamula) un jāatstāj kāds jauks dzimšanas dienas novēlējums tepat, bloga komentāros. :) 


*   *   *
(papildināts 16.12.2014.)

Ta-ra-ta-taa! Bungu rīboņai atskanot, svinīgi paziņoju, ka dzimšanas diena oficiāli sagaidīta un skaisti pavadīta. Paldies visiem sveicējiem par jaukajiem novēlējumiem. Esmu priecīga par katru komentāru, tas ļauj sajust, ka Jūs lasāt, ka patīk un kopā ir labi. Tā turpināsim. ;)

Un nu tas svarīgākais - sadarbībā ar RANDOM.ORG dzimšanas dienas dāvanu saņem....

Sarmīte Lasmane!!!

Lūk, tā izskatījās visu dalībnieku sarakstiņš un random.org izlozētais cipariņš:

 Apsveicu Sarmīti ar trīs skaistajām Mazās Mulas grāmatiņām. Sazināšos ar Tevi personīgi!
Lai priecīgi un radoši Jums un mums!Paldies par Jūsu komentāriem!
13 comments:

 1. Juhū! Zane, suminu Tevi kā bloga autori un arīdzan lasītājus, kas viens bez otra droši vien nebūtu tie, kas esat! Paldies Tev par laiku un idejām, resursiem un norādēm uz vērtīgām lietām un vietām! Lai arī turpmāk Tev ir laiks dalīties, taču pats svarīgākais - lai Tev ir laiks un resursi būr priecīgai mammai!

  AtbildētDzēst
 2. Sirsnīgs sveiciens Tavā Bloga Dzimšanas dienā! Mums ļoti tuvas bloga Dzimšanas dienas! :) Manējā ir 12. decembrī, 3 gadi paliek! Būs arī dāvaniņa saviem lasītājiem! :) Lieliska dāvana, šīs grāmatas, par tām uzzināju tikai pateicoties Tevi! Ļoti priecātos tās iegūt, jo man nekad vēl nav veicies nevienā blogdāvanas izlozē :) Lai Tev pietiek spēka, mīlestības un izturības ikdienas dzīvē, kā arī novēlu radošu garu un daudz iedvesmas, lai turpinātu mūs priecēt ar saviem blogierakstiem! :) Apbrīnoju tevi, ka atrodi laiku vēl tam, man šobrīd jau gadu nekas nesanāk! Un, man ļoti patīk tavi Satori raksti! :) Lai veicas! :)

  AtbildētDzēst
 3. Jā, es vienmēr esmu iepriecināta izlasot kādus labus ieteikumus Tavā blogā. Arī šīs grāmatas piesaista uzmanību. Paldies par to darbu, kuru ieguldi ne tikai savas ģimenes izglītošanai, bet arī mūsu ģimeņu iedvesmošanai. Dieva svētību vēlot Tavam darbam, Maija.

  AtbildētDzēst
 4. Ļoti aktīvi lasīju un lasu šo blogu. Vēl gan nebiju piereģistrējusies sekotājos, bet nu - tas ir darīts :) sekošu...:)
  izmantoju daudz jauko un skaisto ideju no šī bloga arī savā darbošanās laikā ar bērnu. Tās iedvesmo radīt, darīt, darboties...
  Sirsnīgi sveicieni dzimšanas dienā! Lai skaists,radošs, jaunām un skaistām idejām bagāts nākamais gads !!!

  AtbildētDzēst
 5. Sveiciens Tev, Zane, boga Dzimšanas dienā! Lai pietiek laika, radošu ideju un īstie vārdi, ko uzrakstīt, arī nākamgad. Vienmēr ar prieku veru vaļā Tavus ierakstus, lasu, domāju- reizēm piekrītu, reizēm nē un šad tad pat cenšos atstāt pa komentāram. :)
  Izskatās, ka sērija par Mulu ir tieši tas, kas mums vajadzīgs un ļoti patiktu!:)

  AtbildētDzēst
 6. Sveiciens bloga dzimšanas dienā! Paldies par dalīšanos, mums patīk un noder :) Lai arī turmpāk radošanas idejas un, kā mana meita parasti citiem novēl, lai priecīgas dienas! Novēlam arī skaistu svētku gaidīšanas laiku jūsu ģimenei!

  AtbildētDzēst
 7. Iepriekšējais komentārs/novēlējums no manis :)

  AtbildētDzēst
 8. Apsveiciens dzimšanas dienā no Ežu ģimenes! Lai izdomu bagāta radošā komanda! Lai daudz tortes, un pa kādai svecītei ar! :)

  AtbildētDzēst
 9. Sveiciens svinamdienā :)! Paldies par visām labām lietām, ar ko dalaties arī ar citiem! Lai pateicībām pilna sidrs un priecīgi rosīga darbošanās Jūsu mājās ik dienas! :)

  AtbildētDzēst
 10. Lai blogs kalpo par iedvesmu citiem un par veselīgu aizmiršanos pašai! Daudz laimes!

  AtbildētDzēst
 11. Mīļi sveicieni arī no mūsu ģimenes! :) Lai krāsainiem piedzīvojumiem un dzirkstošiem ierakstiem bagāts jaunais blodziņa dzīves gads! Un jā-novēlu nekad nepazaudēt to mazo bērniņu sevī.. ar spēju allaž brīnīties un par niekiem priecāties.. :)

  AtbildētDzēst
 12. Vai tavam blogam šodien arī dzimšanas diena? Ja tā, tad mums abām šodien ir ko svinēt :D

  Novēlu Tev un sev un visiem dzīvot šodienā un būt pateicīgiem par katru rītu, kad atkal mostamies un katru vakaru, jo ir bijusi vēl viena iespēja būt kopā...

  AtbildētDzēst
 13. Sveicieni dzimenītē! Laiku, varēšanu, gribēšanu turpināt tik jauki iesākto, bet galvenais... saudzē sevi! ;)

  AtbildētDzēst

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...